RIJEKA U Sveučilišnoj knjižnici Rijeka predstavljena je monografija »Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj« koju je turski poduzetnik i organizator kulturnih zbivanja Oguz Aydemir objavio u suradnji s mladim hrvatskim povjesničarom Anđelkom Vlašićem, kako bi ukazao na različite elemente materijalne i nematerijalne baštine nastale pod višestoljetnim osmanskim utjecajem na hrvatske krajeve.
Putujući Hrvatskom u kojoj živi zadnje tri godine, Aydemir je otkrivao tragove turske kulture razasute po našoj zemlji – od ostataka arhitekture nastale u vrijeme vladavine Turaka, preko priča, legendi, narodnih pjesama, igara ili glazbeno scenskih uprizorenja koja tematiziraju hrvatsko turske ratove, do turskih posuđenica u hrvatskom jeziku, te toponima i prezimena osmanskih korijena. Svoje spoznaje objedinio je u knjizi kojom želi doprinijeti sustavnom istraživanju i fizičkom opstanku spomenika iz osmanskog razdoblja.
Predstavljanju knjige, u organizaciji Sveučilišne knjižnice i Hrvatsko turskog društva Rijeka, nazočio je i Hasim Koc predstavnik turske razvojne agencije TIKA koja diljem svijeta podupire projekte očuvanja i održivog korištenje kulturne baštine. Upravo ova knjiga , kako je rečeno, potaknula je dolazak TIKE u Hrvatsku.
Oguz Aydemir predsjednik je Turske zaklade za podvodnu arheologiju , a u Hrvatskoj je organizirao više kulturnih događaja i projekata, poput izložbe o Piri Reisu, znamenitom osmanskom kartografu iz vremena Sulejmana Veličanstvenog. Izložba je 2014. gostovala u nizu hrvatskih gradova, uključujući Rijeku i Bakar.
Dao je potporu i organiziranju izložbi o ostacima brodoloma osmanskih brodova koji su u 16. stoljeću potonuli kod otoka Sveti Pavao i Gnalić. Također, podržao je tiskanje knjige Veliki osječki most u izdanju HAZU-a, a Muzeju Slavonije darovao i mural s prikazom prijelaza osmanske vojske preko osječkog mosta koji je sagradio Sulejman Veličanstveni.
KAYNAK: http://www.novilist.hr/Kultura/Doprinos-istrazivanju-i-opstanku-spomenika-iz-osmanskog-razdoblja?meta_refresh=true
|